Makový olej - prevence osteoporózy

14.06.2016 13:36

Kde najdeme nejvíce vápníku? Jak můžeme předejít osteoporóze?
Navážu na dřívější článek o osteoporóze. Při porovnání vápníku v mléce a máku vyhrává suveréně mák. Takže nebojme se snížit množství mléka z důvodu intolerance laktózy, ale přidejme do svého jídelníčku mák. Ať už je to podoba na sladko v koláčích, nebo přímo makový olej. Buchty, koláče z našich kuchyní nikdy nevymizely, ale teď je ve velké oblibě také makové mléko, které se dá snadno vyrobit i doma a také makový ol...ej, lisovaný za studena. Patří mezi oleje, které jsou našemu tělu nejprospěšnější.

Makový olej je velmi bohatý na prospěšné tuky, konkrétně omega 6 nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny, minerály jako je hořčík, vápník, draslík, železo a fosfor, vitamín B1 a B12 a také vitamín E.

Jak jsem dříve psala s přibývajícím věkem se u nás zvyšuje riziko řídnutí kostí, tzv. osteoporózy. Rizikovou skupinou jsou hlavně ženy v přechodu. Jedinou z prevencí je vápník a vitamín D, který napomáhá jeho vstřebávání. Stejnou roli ovšem může zastat také makový olej, protože obsahuje hodně vápníku a fosforu.

Makový olej dokáže předejít

Zpevnit kosti a klouby
Zpevnit vlasy a nehty
◾Léčit kožní problémy, zlepšit hydrataci pokožky
◾Zlepšit trávení
◾Snížit cholesterol
◾Udržovat průchodnost cév
◾Zahnat bolesti hlavy a migrény
◾Tiší nervový systém
◾Je prevencí proti kardiovaskulárním chorobám
◾Je prevencí proti osteoporóze
◾Je prevencí proti anémii

Doporučená denní dávka je dvakrát denně lžička (ráno na lačno a večer před spaním). Je vynikající také do salátů, zeleninových a ovocných, do omáček, palačinek. Makový olej skladujte na chladném místě nejlépe v lednici. Po otevření ho spotřebujte do tří měsíců, jinak by mohl zežloutnout a zhořknout. 

Můžete zakoupit v našem obchůdku (případně objednat).

Vyhledávání

Kontakt

Čaje Řipská Řipská 16
Praha 3 - Vinohrady
733 164 194